Stalo se: Netradiční zavařeniny 2019

Máme vařeno! Jak proběhlo společné vaření chutney a marmelád?

V neděli před sv. Martinem se v PROUDu sešla více jak dvacítka kuchařů, kuchařek i malých kuchtíků, kteří společnými silami připravili na sedmdesát sklenic voňavého chutney a marmelády z kdoulí a dýní.

Novinkou letošního vaření byly kromě nových receptů suroviny převážně v BIO kvalitě. Využili jsme tak kdoule, které bez chemie (a ostatně bez většího lidského přičinění) vyrostly v Přírodovědné stanici a máslové dýně od Pollakových ale také jablka od Bočků z Boubína, český BIO česnek, nesířené meruňky a rozinky, pravou vanilku či šafrán.

Kromě léty prověřené stálice: kořeněného kdoulového chutney jsme společně otestovali dva nové recepty: pečené dýňové chutney (s rozinkami a indickým kari) a kdoulo-rajčatovou marmeládu (s vanilkou). Protože kuchaři se opravdu činili – očistili a nakrájeli suroviny v rekordním čase, zvládli jsme pohodlně vše uvařit, nadávkovat a dokonce i uklidit do 17:00 hodin. V mezičase jsme stihli i pauzu na kávu a ochutnávku přehlídky bezmála desítky druhů chutney a marmelád, které pro účastníky uvařila (a recepty otestovala) Zuzka Drábková Trojanová (pokud pěkně poprosíte, pošle vám knížečku Netradiční zavařeniny – kdoulové recepty nebo Netradiční zavařeniny – chutney/čatní v PDF). Tereza Pollaková se po úvodním čištění a krájení ovoce a zeleniny ujala nejmladších kuchtíků. Věnovala se jim v „dětském koutku“ ve který se proměnila učebna v přízemí. Kromě skleniček s hotovými zavařeninami si účastníci odnesli i „druhý díl“ knížečky receptů s názvem Netradiční zavařeniny – chutney/čatní, kterou jsme letos věnovali výhradně a pouze této rafinované pochoutce k masu nebo sýrům.

Rádi bychom tímto poděkovali za milou účast všech kuchařů i kuchařek, vytvoření rodinné atmosféry a pomocnou ruku při organizaci celé akce – zejména za svědomité „plnění“ přidělených úkolů, průběžné umývání nádobí a úklid. Těšíme se za rok zase na viděnou! -ZDT, TeP-

Je libo návod na kdoulo-rajčatovou marmeládu? Stáhněte si recept v PDF.

Více fotografií z Netradičních zavařenin 2019? Podívejte se do galerie na FB Envicentra PROUD.