Ptačí rok 2020/2021

Speciální tematická nabídka programů pro MŠ a ZŠ

Školní rok 2020/2021 bude v Envicentru PROUD zaměřen na ptactvo. Z toho důvodu se kromě stálé nabídky jednodenních i vícedenních kurzů pro školy můžete těšit na speciální „ptačí“ výukové programy pro všechny věkové kategorie:

Ptačí život

pro MŠ a 1. ročník ZŠ, probíhá celoročně v Přírodovědné stanici, 60 min, 50 Kč/žák

Přiblížení tematiky života ptáků – seznámení s ptačími druhy na zahradě a se stavbou jejich těla, pozorování ptáčků v zahradě (na krmítku/pítku) i v Přírodovědné stanice (vodní a hrabavá drůbež, výr velký). Rozvíjení pozorovací schopnosti, zrakové diferenciace, paměti a rozlišování, podpora vzájemné spolupráce a domluvy dětí a rozvíjení pohybové obratnosti.

Všechno lítá, co peří má

pro 1. – 5. ročník ZŠ, probíhá celoročně v Přírodovědné stanici, 90 min, 50 Kč/žák

Jak se ptáci udrží ve vzduchu? Jak to, že se ptačí pírka při letu nepolámou? Pomocí kterých smyslů se ptáci při letu orientují? Nejen na tyto otázky si žáci odpoví během etologického pozorování v ptačím výběhu Přírodovědné stanice a prostřednictvím experimentu, v rámci kterého se pokusí zkonstruovat co nejpřesnější model ptačího obrysového pera. Kromě toho se naučí poznávat naše nejběžnější ptačí druhy podle vzhledu a dozví se, za jakých okolností silueta dravce neuchrání ptáky před nárazem do skla.

Genialita ptáků

pro 6. – 7. ročník ZŠ, probíhá celoročně v Envientru PROUD, 140 min, 50 Kč/žák

Výukový program pro druhé stupně základních škol nabízí studentům hlubší vhled do života ptáků formou zábavných a poznávacích her. V rámci výukového programu, inspirovaného stejnojmennou knihou autorky Jennifer Ackerman ukážeme studentům, že slovní spojení: „ptačí mozeček“, dokáže být skutečnou poklonou. Naučíme se nejběžnější druhy ptáků, které můžeme kolem sebe vidět a snad i poznat podle zpěvu v krajině.

Přes zimu nebo na jaře si můžete dopřát „nálož“ dalších ptačích programů v podobě osvědčených stálic:

Na krmítku

pro MŠ/1. – 5. ročník ZŠ, probíhá v listopadu – únoru v Přírodovědné stanici, 60/90 min, 70 Kč/žák

Žáci se v rámci programu učí poznávat ptáky, kteří nejčastěji létají na krmítko a dozví se, jakou potravu preferují a jestli se liší od potravy, kterou žerou v létě. Dále diskutují jak a kdy ptáky přikrmovat a kam krmítko umístit. Pozorují dalekohledy chování ptáků na krmítku a vyrobí si pro ně semínkovou dobrotu, kterou si budou moci odnést domů nebo do školní zahrady.

Ornitolog na koloběžce

pro 4. – 9. ročník ZŠ, probíhá v dubnu – červnu v parku Ostrov, min. 180 min, 100 Kč/žák

Jarní koloběžkový výlet za ptačím zpěvem do anglického parku Ostrov v Horažďovicích. Proměňte se v birdwatchery, a pozorujte, jak na jaře probíhají ptačí námluvy. Zjistěte, proč si během hnízdní sezóny může ledňáček křídla ušoupat a jak na péči o potomstvo vyzrála kukačka.