Lesní klub Ostrůvek

Obecné informace

Svojí činnost v pilotním módu Lesní klub Ostrůvek zahájil v květnu 2021. Spuštěním Ostrůvku je prvním krokem na cestě k vybudování plnohodnotné lesní školky, která na Horažďovicku stále chybí. Lesní klub funguje jako jednotřídní, věkově smíšený (3 – 6 let) v počtu 15 dětí na dva dospělé průvodce.

Ctíme princip individuálního a respektujícího přístupu. Umožníme adaptační proces, kdy může zpočátku rodič s nově zapsaným dítětem docházet do LK společně. Jako adaptaci lze využít i činnost Klubu malých chovatelů. Naší vizí je fungovat komunitně, vítáme aktivní zapojování rodiny dítěte, rádi bychom v budoucnu pořádali slavnosti a jiné akce. Za důležité považujeme samozřejmě přímý kontakt s přírodou – právě díky pobytu v přírodě děti vnímají přirozený koloběh roku a vše vidí okolo sebe naživo.

Domovským zázemím Ostrůvku je venkovní areál Přírodovědné stanice se vším, co k tomu patří. Zázemím LK byl na jaře, v létě a část podzimu velkoprostorový stan a venkovní sezení, déle dřevěné domky v hobitím designu – to vše v jabloňovém sadu u skalky s jezírkem a v blízkosti ostatních zajímavostí, které Přírodovědná stanice nabízí. Zadními vrátky je to pak kousek do Panské zahrady a dále do parku Ostrov – tam všude budeme s dětmi doma. V zimním období využíváme vytápěnou učebnu se sociálním zařízením v hlavní budově Přírodovědné stanice a na oběd a odpočívání docházíme do Proudu.

Informace pro rodiče

Organizace dne

Příchod v čase: 8:00 – 8:30.

Vyzvednutí dětí nejpozději do 16 hod., je to z důvodu konání odpoledních kroužků. Vyzvedávání po obědě je v čase mezi 12:15 – 12:30 (v teplých měsících v zázemí stanice v chladnějších měsících v Proudu, bude vždy upřesněno). Vyzvednutí po odpočinku a odpolední svačince je možné od 14:30. Je možné domluvit i jiný čas vyzvedávání dítěte (např. návštěva lékaře atd.)

Hlášení nemoci či jiný důvod absence:

Školkový mobil – tel. 778 705 871

Stravování

Dětem jsou zajištěny teplé obědy (zahrnuje polévku, hlavní jídlo, pití), na které budeme buď docházet do Proudu – Envicentra Podbranský mlýn, kde pro nás vaří, anebo budou dováženy do stanice. Dopolední a odpolední svačiny budou pro tento školní rok z domova. Dopolední a odpolední svačinku dětem doplníme sezónním ovocem a zeleninou z přírodovědné stanice. Po celou dobu bude zajištěn pitný režim, na který budeme dohlížet (z hygienických důvodů budou děti pít výhradně z vlastních lahví, které si budou nosit a čaj každý ze svého podepsaného hrnečku).

Odhlašování obědů – také na tel. 778 705 871 do 7:30 ráno/příp. první den nemoci je možné přijít oběd vyzvednout do svého obědníku do Proudu (Nábřežní 283, Horažďovice) mezi 11:00 – 11:15 hod.

Hygiena a zdraví

Během celého dne se budeme snažit respektovat doporučení týkajících se preventivních opatření proti šíření virových nemocí. Na epidemiologickou situaci reagujeme několika praktickými opatřeními (pravidelné mytí rukou, dezinfekce povrchů, toalet aj.). Má-li Vaše dítě zdravotní omezení (např. pylové či jiné alergie apod.), nahlaste to prosím. Repelentem své děti stříkat nemusíte (bude aplikován hromadně pedagogem dle aktuálního programu).

Program

Každý den bude tematicky zaměřený. Je možné, že se program dní prohodí v závislosti na počasí. Budeme se pohybovat v zázemí stanice, v Panské a v parku Ostrov. Po obědě bude společné čtení pohádky cca půl hodiny a pak děti, které už nejsou zvyklé spát po obědě, budou mít řízenou činnost.

Vybavení

Děti chodí do klubíku s batůžky, které by jim měly být pohodlné (ideálně s popruhem přes prsa), v němž budou mít pláštěnku, lahev s pitím (v zimě doporučujeme dětskou termosku), může být podsedák, náhradní oblečení (hlavně ponožky a triko), v holínkách doporučujeme přijít (náhradní obuv v sáčku s sebou), malý ručník na ruce (zůstává ve stanici), papírové kapesníčky.

Počítejte prosím s tím, že program je opravdu v přírodě, proto by děti měly mít pohodlnou obuv.

Focení

Naše dny budeme fotodokumentovat a 1× za měsíc fotky vytřídíme a pošleme Vám odkaz, kde je budete moci shlédnout.

Přihlášení

Podívejte se na stránky http://www.ddm-hd.cz/ a rozklikněte v hlavní nabídce Lesní klub Ostrůvek.

Školné

Platby jsou měsíční, elektronicky, zvlášť za stravné (platí se zpětně podle reálně odebraných obědů, částku se rodič dozví vždy v 1. den v novém měsíci z sms) a školné, vždy do 7. dne daného měsíce. Neuvádí se variabilní symbol (u první platby po přihlášení ano), ale do zprávy příjemci se napíše jméno a příjmení dítěte a poznámka „školné“, či „stravné“.