Ozvěny Ekofilmu

Promítání snímků ze 45. ročníku mezinárodního filmového festivalu

Opět po roce srdečně zveme na večerní projekci dokumentárních snímků ze 45. ročníku MFF EKOFILM pro širokou veřejnost. Letošním tématem festivalu (a vybraných filmů) je „Příroda – naše dědictví“.

Vstup zdarma.

1. filmový blok od 17:00

První část promítání začíná v 17:00 a je vhodná i pro rodiny s dětmi (filmy v českém znění).

17:00, Udržitelný Palacký

ČR 2019, Marek Janičík, česky, 26 min

Je možné žít v souladu s přírodou i v prostředí, které nám často brání v tom být ekologičtí? Studentské koleje jsou místa plná plastu, odpadu a atmosféry, která není přátelská k přírodě. Studentská iniciativa Udržitelný Palacký se snaží o posílení environmentálně příznivého chování.

17:30, Češi zachraňují… zubry v Česku

ČR 2018, Zdeněk Suchý, česky, 52 min

Biolog Miloslav Jirků a žurnalista Dalibor Dostál našli v opuštěném kousku krajiny v bývalém vojenském újezdu v Milovicích ideální místo pro svůj odvážný ekologický experiment – návrat velkých kopytníků do české krajiny. Zubři, koně, pratuři a další druhy zvířat a rostlin se vracejí na místa, odkud se vytratily…

2. filmový blok od 19:00

Druhá část promítání následuje po přestávce od 19:00, filmy promítáme v původním znění (s českými titulky).

19:00, Navrat vlků

Velká Británie 2018, Georgina Tuffen, anglicky s českými titulky, 22 min

Dokument zabývající se možnými společenskými, ekonomickými a ekologickými dopady existence vlka na území Spojeného království v případě jeho reintrodukce na území Skotské vysočiny. Film porovnává situaci v dalších evropských zemích a zabývá se účinkem na životní prostředí a i na ty, kterých by se navrácení vlků do volné přírody týkalo.

19:30, Tajný život krav – touha v srdci

Německo 2018, Herbert Ostwald, anglicky s českými titulky, 52 min

V oblasti německého Hohenzollernalb probíhá něco, co v celé zemi nemá obdoby: celoročně zde na pastvinách žije stádo čítající téměř tři stovky býků, krav a telat. Před více než 35 lety zahájil jejich chovatel experiment a dal jim tak příležitost žít život ve volné přírodě, odpovídající jejich potřebám a nárokům. Stádo po dobu jednoho roku zblízka sledovala kamera a dokumentovala jeho radosti i dramata.