Erasmus+/Výměna mládeže 2.0

27. 2. 2019

Naše další projektová žádost Sprouts of culture 2.0 podaná DDM Horažďovice pro projekt Výměny mládeže z programu Erasmus+ byla úspěšná! Do projektu jsme zapracovali postřehy z loňského ročníku, upravili program a pozměnili projektové partnery. V termínu 22. – 28. 9. 2019 budeme opět v PROUDu hostit skupinu účastníků z různých koutů Evropy, tentokrát z Polska, Španělska, Portugalska, Rumunska a Bulharska. Programu se účastní i česká skupina. Pokud je Vám 18–30 let, umíte dobře anglicky a zajímáte se o potravinovou soběstačnost, sledujte naše stránky a náš facebook, již brzy vyhlásíme výběrové řízení na účastníky. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Pokud byste se programu rádi účastnili, nahlédněte do informací a fotogalerie minulého ročníku . Můžete si udělat představu, co zhruba se během výměny mládeže bude dít a co od účastníků očekáváme.

Prohlédněte si plakát k akci Sprouts of culture 2.0 a pokud již teď víte, že se chcete zúčastnit, posílejte životopis a motivační dopis do 31.5.2019 Zuzaně Jahnové na adresu jahnova.ddm@gmail.com. Ze zaslaných životopisů budeme na začátku června vybírat vhodné uchazeče. Vybraní uchazeči budou požádáni o vyplnění přihlášek a zaplacení vratné zálohy 1000 Kč, která bude vrácena po konání výměny mládeže v případě splnění všech požadavků.

Projekt je v plném PROUDu

Všech 31 účastníků v sobotu v pořádku dorazilo do Horažďovic. V neděli jsme započali seznamovacími aktivitami, ale odpoledne už jsme se pustili naplno do práce. Účastnící pod vedením Elsy Daniels pronikli do různorodosti národních pokrmů a snažili se zjistit, odkud pochází jídlo, které jedí a jakou cestu urazí, než se dostane na jejich stůl. V dalších dnech dostali prostor k vedení workshopů samotní účastníci. Se španělským týmem jsme se podívali na to, co se pěstuje v kterých zemích a jaké potraviny se zde vyrábí. Rumunský tým nám nastínil, jaká rizika hrozí naší planetě, pokud nesnížíme svoji spotřebu. A od bulharského týmu jsme se dozvěděli, jaké existují systémy hospodaření a jak můžeme nakupovat lokálně. V úterý nás na Pastvině (na FB hledejte Pastvina: jedlý park a minizoo) přivítal Pavel Šašek. Představil nám koncept svého podnikání: „Vytvořit jedlý park, les, zahradu…zkrátka místo, kam se lidé mohou přijít najíst přímo z keřů a záhonů, odpočinout, krmit zvířata, sledovat cvrkot, postupy ekologického pěstování, nebo si dokonce koupit čerstvě utržené ovoce a zeleninu, mě napadlo už hezkých pár let zpátky.“ Na pozemku nedaleko Divišova roste celá řada plodin, každá zde slouží svému účelu. Pomáhají si navzájem růst a plodit. Najdeme zde i bylinkovou zahradu, která akumuluje teplo, domečky pro hmyz, prostor pro hraní venkovní dámy a kuželek. Na Pastvině také žijí zvířata – kachny, slepice, husy, kozy, ovce, lama, prase, koně. Nikdo tu zvířata nejí, ale i přesto zde nejsou jen na ozdobu. Večer patřil mezinárodnímu setkání. Prostřednictvím typických pochoutek, prezentací, vyprávění a tanců jsme měli příležitost poznat rodné země účastníků. Děkujeme hrstce místních odvážlivců, že se k nám připojila :)

Středeční dopoledne strávili účastníci vymýšlením ideálního města v souladu s principy udržitelnosti a odpoledne prozkoumali Horažďovice při hře zvané City Hunt. Aplikace Action Bound je vedla významnými místy a kromě jiných úkolů se museli také domluvit s místními a vyptávat se jich na jejich nákupní zvyky.

Znáte Open Space? Je to koncept při kterém účastníci sdílí mezi sebou navzájem své dovednosti a znalosti. My měli možnost naučit se španělské a portugalské tance a zacvičit si jógu. Český team zasvětil ostatní do života noční Prahy. Odpoledne jsme se proměnili v děti a zúčastnili se vzdělávacího programu na výukovém statku DDM. Lektorky pro nás připravili 3 stanoviště. Na prvním jsme se učili, jak vzniká chlebová placka – od umletí pšenice, po zadělání těsta po upečení na ohni. Na druhém stanovišti jsme se učili dojit na dojícím trenažeru a stloukli si své vlastní máslo a na třetím stanovišti jsme sesbírali v sadu jablka a poté z nich připravili lahodný mošt. Svou návštěvou nás poctila redaktorka Českého Rozhlasu Jitka Englová, příspěvek si můžete poslechnout v archivu vysílání , nebo přečíst článek .

Pátek zahájila portugalská skupina účastníků prezentací o Cílech udržitelného rozvoje. Zbytek dne byl prostor pro práci na vlastním projektu. Jak se chovat k přírodě šetrněji? Jak žít udržitelně? Dozvíte se ve videích, které účastníci natočili a sestříhali. Na náš web je přidáme již brzy.

Poslední pracovní den jsme měli možnost dozvědět se více o programu Erasmus+ . Podívali jsme se také nato, jak editovat Youthpass, či jakým způsobem se můžeme zapojit do programu European Solidarity Corps . Zbývá už jen popřát účastníkům šťastnou cestu do jejich domovů a někdy třeba zase na viděnou.

V průběhu projektu proběhla monitorovací návštěva z národní agentury pro program Erasmus+, z Domu zahraničních služeb. Náš projekt byl zhodnocen jako příklad dobré praxe. Děkuji tedy všem, kteří se na něm podíleli. -ZJ-