Den Země 2024

Oslavy planety Země

V sobotu 20. dubna můžete spolu s námi oslavit celosvětový svátek naší planety.

Letošní Den Země hodláme pojmout trochu odlišně, než-li tomu bylo dosud.Zachováme pochopitelně přírodovědné aktivity, budeme se ale od letoška věnovat každý rokjedné lokalitě, kterou bychom chtěli účastníkům detailněji přiblížit skrze naše aktivity.

Letos začneme Panskou zahradou a Ostrovem, tedy místy, které jsou horažďovickými obyvateli hojně navštěvované. Mnoho návštěvníků zmíněných parků ale často netuší, co žije, leze, roste či zpívá nad jejich hlavou nebo v křoví opodál.

Sobotní ráno a dopoledne tak budeme odchytávat a pozorovat pěvce – sraz k této aktivitě je v 8.30 u altánu v Panské zahradě, následovat bude procházka Ostrovem spojená s pozorováním a poslechem. Odpoledne nás zkušený entomolog zavede do světa hmyzu – sraz k této aktivitě je v 14:00 u lávky na Ostrov.

Dopolednem provede zoolog krajského OŽP Jiří Vlček, odpolednem pak zoolog ZČ muzea Jan Walter, díky jehož znalostem se ponoříme do světa hmyzu. Čeká nás smýkání, prosívání nebo sklepávání tvorečků se spoustou noh, tykadly, křídly a jinými divnostmi – a vyznáme se v nich díky poutavému výkladu známého plzeňského entomologa.

V neděli 21. dubna proběhne tradiční Čištění Otavy – splouvání řeky na kánoích se sběrem odpadků. Na tuto akci je potřeba přihlásit se předem u Tomáše Pollaka, tel. číslo 606 880 502, e-mail pollak.ddm/za­vináč/gmail.com.