Vynášení Morany a Komentovaná prohlídka

Rodinné odpoledne a tradiční vítání jara ve Stanici

Opět po roce srdečně zveme nejen rodiny s dětmi na tradiční vítání jara a Vynášení Morany v Přírodovědné stanici v Horažďovicích.

14:00 – začátek akce pro rodiny s dětmi ve Stanici

14:30 – komentovaná prohlídka venkovních chovů

15:30 – průvod s Moranou vychází od brány Přírodovědné stanice směrem k Otavě

cca 16:00 – hození Morany do Otavy z mostu pro pěší u Jitexu

Podívejte se na trasu, po které půjde průvod s Moranou.

Průvod se slaměnou figurínou za všeobecného hluku a skandování lidových říkadel vyrazí od Přírodovědné stanice v 15:30 přes náměstí směrem k Otavě. Moranu letos podpálíme, utopíme a ukamenujeme na pěším mostě přes řeku (pod Jitexem). Průvodu bude předcházet rodinné odpoledne od 14:00 v areálu Přírodovědné stanice.

Ve Stanici se můžete těšit jarní řemeslnou dílničku, kde si budete moci vyrobit vlastní verzi Morany z připravených přírodnin. Kluci (a tatínci) jistě ocení šermířksou arénu (s měkčenými LARPovými meči a štíty). Samozřejmě jsme pro vás připravili také komentovanou prohlídku venkovních chovů od 14:30. Pozdravte spolu s dětmi naše nové jarní přírůstky jakou jsou jehňata, králíci a snad (už budou na světě) i kůzlata.

Chcete-li se podílet na „zvukovém doprovodu“ vynášení Morany, oprašte a vezměte si s sebou třeba řehtačku/hrkač­ku/klapačku či jiné rámusidlo… Nebo si nachystejte hlasivky a zopakujte říkadla z minulého roku ;-)

  • Byla zima mezi náma a teď už je za horama. Hu, hu, hu, jaro už je tu!
  • Nesu, nesu kyselo, čtyry leta viselo, na pátý rok spadlo, jak spadlo hned zvjadlo. Smrť, smrť ukrutná kyselica nechutná, kyselicu sníme a smrť utopíme.
  • Léto, léto, kdes tak dlouho bylo? U studánky, u hlubínky, ruky nohy mylo.

Na přípravě a organizace akce se podílejí účastníci Přírodovědně-historického klubu při DDM Horažďovice. Těšíme se na Vás!

Vstupné 30 Kč, účast v průvodu je zdarma