Stalo se: Zdravý životní styl

Výukový program na míru pro ZŠ Komenského Horažďovice

Ve školní kuchyni a v Envicentru PROUD již potřetí proběhl výukový program pro 350 žáků ze ZŠ Komenského Horažďovice zaměřený na zdravý životní styl. A to bychom nemohli být my, abychom do programu nepropašovali nějaké environmentální téma. Pro první i druhý stupeň horažďovické základní školy se letošním tématem stala zelenina a spolu s ní i délka cesty, kterou tato nenahraditelná součást zdravé stravy urazí na náš stůl.

Žáci z prvního stupně si ve školní kuchyni zopakovali zásady zdravého životního stylu, složení zdravého talíře a řeč byla o tom, jestli a jak často zařazují zeleninu do svého jídelníčku. Protože některé druhy zeleniny zejména v zimě urazí po cestě na náš talíř velkou dálku, dozvěděli se žáci i o úskalích a výhodách místní produkce potravin. Prostřednictvím hry měli možnost si vyzkoušet „lokální nákup“ a zjistit, které potraviny jsou místní a které se naopak vozí zdaleka. Samozřejmě nechyběla ochutnávka vybraných druhů zeleniny spojená s jednoduchou přírodovědnou poznávačkou – schválně, dokázali byste přiřadit nakrájenou zeleninu ke správné fotografii plodiny na poli nebo v zahradě? Druhá polovina programu se tradičně věnovala vaření a vlastnoruční přípravě zdravé svačinky. Žáci podle připravených (a odzkoušených) receptů vyrobili a ochutnali čerstvé zeleninové pomazánky. A co vy? Už jste si letos zpestřili jídelníček čočko-mrkvovou, rajčatovou nebo ředkvičkovo-tvarohovou pomazánkou?

V Envicentru PROUD ve stejnou dobu starší spolužáci zjišťovali jak dobře (nebo nedobře) jsou na tom s životným stylem či vyváženým jídelníčkem oni sami nebo jak nákupem zeleniny ovlivňují okolní svět. On-line dotazník kromě užitečných podnětů pro vylepšení vlastní životosprávy odhalil i top 3 nejoblíbenější druhy zeleniny žáků 2. stupně ZŠ Horažďovice. Tramtaradá, vítězem se stává salátová okurka, druhé místo obsadilo rajče a bronz si odnáší paprika. A protože všechny tři oblíbené zeleniny se v zimním období hojně dovážejí z „teplých krajů“ zabývali se žáci otázkou lokální a sezónní produkce zeleniny. Poskládáním příběhu zjistili, co všechno „zažije“ rajče po cestě ze skleníku (nebo fóliovníku) až na pult supermarketu, ze kterých zemí (a z jaké vzdálenosti) se v daném období dováží zelenina do horažďovických supermarketů a jak to vypadá „v místě výroby“ na fóliovníkových plantážích na jihu Španělska. V závěrečné části programu žáci ochutnali zeleninu, kterou v zimě nemusíme dovážet přes půl Evropy – odvážlivci vyzkoušeli pečenou červenou řepu, kapustové pickles a ti co neradi experimentují zůstali u „bezpečné“ syrové mrkve. Symbolickou tečkou za návštěvou PROUDu byla příprava a srovnávací ochutnávka dvou „protikladných“ pomazánek – A. super sezónní a lokální celerovo-mrkvovo-lučinové pomazánky nebo B. extra dovozového hummusu z konzervované cizrny se sezamovou pastou a olivovým olejem.

Která pomazánka je chutnější jsme nezjistili. Stejně tak jsme nenašli jednoznačnou odpověď na to, jestli je mrkev z ČR lepší než rajčata z Maroka. Možná to ani není potřeba. Možná prozatím postačí zajímat se. Zjišťovat. Zvažovat. A teprve pak se rozhodnout. Už ne automaticky, ale vědomě ;-)

Žákům děkujeme za pozornost, učitelům za spolupráci a těšíme se třeba zase příští rok na viděnou! -ZDT-