Canisterapie - Když psi pomáhají dětem, nemocným i seniorům

Přednáška o canisterapii přilákala děti i dospělé

V pátek jsme v PROUDu přivítali letošní první hosty besedního a přednáškového cyklu Setkání s osobností. Luděk Trojan a irský teriér Chester z o.s. Sirius Třebíč, a také fenka Matylda s paničkou, seznámili publikum s principy, kterými canisterapie pomáhá seniorům v domovech, klientům s vrozenými i získanými tělesnými i smyslovými vadami, ale i „obyčejným“ lidem k osvětě, jak se správně chovat k nejlepšímu příteli člověka.

Dvě desítky malých i velkých posluchačů se dozvěděly, že canisterapeutickým psem se může stát i obyčejný voříšek, má-li klidnou povahu, dostatečnou odolnost a dostojí-li požadavkům při canisterapeutických zkouškách. Chester předvedl, že i v neznámém prostředí se cítí jako doma, umí poslouchat a ihned se skamarádil s dětmi v publiku. Dobrovolní figuranti z řad posluchačů ochotně asistovali při ukázkách polohování, které se používá k relaxaci a prohřívání bolavých částí těla u klientů trpících potížemi pohybového aparátu. Děti si vyzkoušely, že pes může pomáhat při fyzioterapii a procvičování motoriky jako živá překážka, závaží i motivátor. Nejen při promítání fotografií doplněných příběhy z praxe ale i na vlastní kůži posluchači pocítili, že pes dokáže spolehlivě zvednout náladu a ulevit od bolesti fyzické i psychické.

Publikum si na závěr neodpustilo několik zajímavých dotazů a odneslo si tak cenné rady a tipy, jak lépe vycházet s vlastními i cizími pejsky. Jeden z nejmladších posluchačů zhodnotil, že setkání s pejsky předčilo i květnové povídání o netopýrech a proto bychom rádi poděkovali čtyřnohým i dvounohým účinkujícím a také publiku za nadmíru povedený páteční večer.

Fotografie s komentáři naleznete i na našem „facebooku“.