Envicentrum PROUD o víkendu provoněly Netradiční zavařeniny

Zpráva z kuchařského workshopu pro veřejnost

V sobotu se Envicentrum PROUD proměnilo v komunitní kuchyni, ve které si třináckta (převážně kuchařek) vyzkoušela, jak se připravuje marmeláda a chutney. Kromě toho měli možnost ochutnat další kdoulové recepty jako např. kdoulový koláč (podle anglické receptury z. 16. století), kdoulový rosol (ze „zbytků“ kdoulí, které se při zpracování nemusí vyhodit), kdoulový sýr neboli certle (zdravější alternativu želé bonbonů) a dospělí i kdoulový likér.

Workshop jsme zahájili „slavnostním“ rozkrojením dýně goliáše (děkujeme Pollakovým za kapitální kousek ze zahrady na sv. Anně), která posoužila jako hlavní surovina na přípravu dýňové marmelády s pomeranči a dýňového chutney (recepty v minireportáži z minulého ročníku). Následovalo čištění a krájení aromatických kdoulí z Přírodovědné stanice, které jsme využili k přípravě kdoulové marmelády a kořeněného kdoulového chutney. Zatímco v hrncích bublaly a klokotaly budoucí zavařeniny, jsme očistili a připravili zavařovací skleničky (jak na superčisté skleničky bez zbytků etiket se podívejte v kometnářích příspěvku na našem FB). Úderem páté jsme začali naše společné výtvory plnit do sklenic a kdo chtěl, mohl si ještě hotové zavařeniny ozdobit plátýnkem přes víčko a ručně psanou etiketou.

Kromě čtyř plných a dárkově zabalených zavařovacích skleniček si účastníci domů odnesli i knížečku šesti kdoulových receptů (nahlédněte dovnitř nebo si napište o vlastní „výtisk“ v PDF na trojanova.ddm@gmail.com) a zájemci i čerstvé kdoule ke zpracování.

Děkujeme Janovi Jandovi za fotodokumentaci celé akce a všem účastnicím (i účastníkům) za přiložení ruky ke společnému dílu i pohodovou rodinnou atmosféru. Těšíme se na viděnou PROUDu zase příští podzim (s novými recepty). -ZDT, TeP-