Stalo se: Horažďovické vlnění

Příznivci (nejen) tradičních řemesel se o víkendu sešli v PROUDu

O víkendu 10. a 11. února se v Horaražďovicích sešla bezmála desítka příznivkyň tradičních řemesel. Ty se na víkendovém workshopu realizovaném díky spolupráci Městského muzea a DDM Horažďovice naučily zpracovávat ovčí vlnu nejen technikou mokrého plstění.

V sobotu ráno jsme v doprovodu Katky Trnkové navštívili ovčí výběh v Přírodovědné stanici. Nakrmili a podrbali jsme si ovečky a připomněli si, odkud pochází textilní materiál, který využijeme pro výrobu plstěné kabelky během víkendového workshopu. Zároveň jsme se seznámili s různými plemeny ovcí produkujících vlnu nejen k textilnímu zpracování.

Po ranní procházce jsme se vrátili na „základnu“ do Podbranského mlýna, kde si účastnice společně se Zuzkou Drábkovou Trojanovou vyzkoušely tkaní popruhu na hřebenovém stávku nebo barvení ovčí vlny přírodními materiály. Upotřebili jsme jak cibulové slupky, které zná z barvení velikonočních vajíček skoro každý, tak méně známé suroviny jako je žlutý kurkumin z indického koření karí nebo modrý indigový prášek, který se dodnes používá na barvení modrotiskového plátna.

Sobotní odpoledne a nedělní dopoledne jsme se věnovali mokrému plstění pod vedením Katky Červené z Městského muzea. Na kartonovou šablonu jsme z barevné vlny postupně vyskládali ozdobný vzor budoucího výrobku, který jsme zakryli vrstvou česané vlny a konečně zabořili prsty do hebkého ovčího rouna. Po několika hodinách hlazení, hnětení a máchání se v horké mýdlové vodě si účastnice worskhopu v neděli po poledni odnesly domů originální módní doplněk. Sice ještě stále mokrou, ale vlastnoručně uplstěnou vlněnou kabelku.

I díky spokojeným účastnicím, které v neděli odcházely z Podbraského mlýna, věříme, že společným úsilím lektorek Městského muzea a DDM vznikla nová a vydařená víkendová akce. Doufáme proto, že spolupráce našich institucí přinese další a stejně úspěšné akce i v budoucnosti. -ZDT-