Ohlédnutí za Dny GIS v PROUDu 2016

Jak se dělá mapa?

Přesně před týdnem vrcholila v PROUDu třídenní akce pro školní kolektivy i veřejnost s názvem „Jak se dělá mapa“. Už druhý rok se horažďovické DDM připojilo k organizátorům GISDay, mezinárodní akce k podpoře geografické gramotnosti a šíření povědomí o geografických informačních systémech.

Díky pozitivním ohlasům účastníků loňského ročníku a mimořádnému zájmu škol, jsme letos dopolední workshopy pro 2. stupeň ZŠ nabídli hned ve třech dnech. Na 130 dětí ze tří základních škol z regionu se pod vedením lektorek seznámilo s prostředím programu ArcMap a navzdory dešti i mrazu absolvovalo městskou GPS hledačku.

Šesťáci ze ZŠ Komenského v Horažďovicích, jejich stářníci i rok starší kolegové ze ZŠ Volenice navázali na osvědčené aktivity z loňska. V prostředí ArcMap vytvořili mapku místa svého bydliště, a výsledek svého snažení si tentokrát, alespoň v elektronické podobě, odnesli s sebou zpět do školy. Starší spolužáci ze ZŠ Komenského Horažďovice a ZŠ Volenice, ke kterým se připojili i osmáci ze ZŠ T.G. Masaryka ze Sušice si pro změnu vyzkoušeli digitalizaci historické mapy. Díky GIS tak mohli porovnat, jak se za posledních 150 let změnilo koryto řeky Otavy protékající Horažďovicemi.

GPS hledačka se letos rozrostla do prostoru a kromě ovládání turistických GPS navigací si žáci vyzkoušeli i použití QR čtečky v tabletu. Navigace zavedla žáky na souřadnice 9 míst v Horažďovicích, které stojí za to prohlédnout si pozorně a zblízka. Po správném vyřešení všech úkolů, které čekaly na souřadnicích zašifrované do QR kódů, žáci vypočítali zeměpisné souřadnice „tajného místa“ a všichni úspěšní hledači byli odměněni drobným dárkem.

Středeční odpolední workshop pro veřejnost přilákal pouze hrstku zájemců. Ti měli možnost si vyzkoušet práci v programu Arc Map, prohlédnout si online historické mapové podklady či porovnat změny zemského povrchu zachycené satelitem Landsat. Na nejmladší pak čekala vrstevnicová skládačka kopce Prácheň nebo online puzzle se státy Evropy.

Rádi bychom poděkovali všem účastníkům a zejména pedagogům, kteří své žáky do PROUDu doprovodili a těšíme se na viděnou nejpozději zase za rok na GISDay 2017.

Více fotografií ze Dnů GIS 2016 naleznete na našem facebooku.