Pracovní cesta do Polska

Stalo se: Jak jsme odvezli Dawida domů

Den první

Je to neuvěřitelné, ale od doby kdy Káťa čekala na Dawida v HD předměstí u vlaku, už uběhl jeden rok a nastal čas se rozloučit. A aby se nemusel se všemi věcmi, které u nás za tu dobu nashromáždil tahat, rozhodli jsme se, že ho do Řešova dovezeme. Po cestě jsme okoukli ekocentrum Sluňákov a Dům přírody.

Den druhý

Objevujeme krásy Řešova pod vedením rodáka Dawida. Navštívili jsme kostely, zámek i podzemí pod místním Rynkem (náměstím). Setkali jsme se se zástupci naší partnerské organizace INPRO a strávili s nimi hezký večer.

Den třetí

Ráno jsme se přesunuli do Krakova. Zde jsme se prošli po náměstí, obdivovali tržnici Sukiennice, která stojí uprostřed rynku a patří k symbolům Krakova. Vznikla patrně ve 13. století, ve 14. století byla přestavěna v gotickém stylu. Na náměstí je dále k vidění kostel Nanebevzetí Panny Marie (Mariánský kostel), trojlodní cihlová gotická bazilika se dvěma věžemi v průčelí z poloviny 14. století. Stojí na místě dvou starších staveb a je hlavním farním kostelem města. Na památku pověsti, podle níž zde byl za tatarského vpádu zastřelen trubač, který troubil na poplach, troubí se z věže každou hodinu tradiční melodie hejnal. Procházkou jsme došli na královský hrad Wawel, který je datován až do 11. století. Neopomenuli jsme ani Kazimierz, což je jižní část Starého města mezi Wawelem a Vislou, tradiční židovská čtvrť.

Den čtvrtý

Po náročné celodenní cestě jsme kolem šesté večer dorazili domů. Děkujeme Terce, že nás v pořádku dovezla tam i zpátky a my se mohli seznámit s místem, odkud Dawid a Goša pochází.